Avantgarde : 1910 - 1930 : venäläistä ja neuvostoliittolaista taidetta : näyttely : 1.8.1989 - 1.10.1989, Turun Taidemuseo = rysk och sovjetisk konst : utställning : Åbo Konstmuseum = Russian and Soviet art : exhibition : Turku Art Museum / näyttelyn järjestäjät: Neuvostoliiton kulttuuriministeriö, Turun kaupunki. - Turku, 1989. - [ 62 ] s. : kuv. (vär.) ; 28 cm
951-9262-36-9


Lähde
Kirjava
Asiasanat
avantgarde : Neuvostoliitto ; avantgarde : Venäjä
Luokitus
näyttelyt ; taidehistoria : kuvataide
Alue
Venäjä
Aika
1900-1930
Kieli
suomi ; ruotsi ; englanti
Sijoituspaikka
N UTS 1989 Avantgarde (14552) ; NL Avantgarde (9721, 9722) ; Va (2 kpl)
Kohdehenkilöt
Adlivakin, Samuil
Alabin, Sergei
Arhipov, Abram Jefimovitsh
Baranov-Rossiné, Vladimir
Barto, Rotislav
Bebutova, Jelena Mihailovna
Behtejev, Vladimir
Bogajevski, Konstantin
Bogorodski, Fjodor
Bom-Grigorjeva, N.
Burljuk, David
Chagall, Marc
Deineka, Aleksandr
Drevin, Aleksandr Davidovich
Ekster, Aleksandra Aleksandrovna
Ender, Boris
Falk, Robert
Gontsarova, Natalia
Grabar, Igor Emmanuilovits
Grigorjev, Nikolai
Gristsenko, Aleksei
Ikonnikov, Vladimir
Istomin, Konstantin
Ivanov, Aleksandr
Jakulov, Georgi
Jawlensky, Alexej
Judin, Lev Aleksandrovitsh
Justitski, Valentin
Kamenski, V.
Kandinski, Vasili
Kljun, Ivan V.
Koltsov, Nikolai
Komardenkov, V.
Konstantinov, F.
Kontšalovski, Pjotr
Korovin, Konstantin Aleksejevitsh
Krymov, Nikolai Petrovitsh
Kuprin, Aleksandr Vasiljevitsh
Kustodijev, Boris Mihailovitsh
Kuznetsov, Pavel V.
Labas, Aleksandr Arkadevich
Larionov, Mihail Fjodorovitsh
Lazarev, Georgi
Lebedev-Suiski, Anatoli
Lentulov, Aristarh Vasiljevitsh
Lutsiskin, Sergei
Malevitš, Kasimir
Maljutin, I.
Mansurov, Pavel
Maškov, Ilja
Matjušin, Mihail
Medunetski, Konstantin
Milman, A.
Monin, A.
Morgunov, Aleksei
Naumov, Pavel
Nivinski, Ignati
Osmerkin, Aleksandr
Pain, Jakob
Palmov, Viktor
Petrov-Vodkin, Kuzma
Pimenov, Juri
Popova, Ljubov
Razumovskaja, Julia
Rodtšenko, Aleksandr
Roskin, Vladimir
Rozanova, Olga
Rozdestvenski, Vasili
Rusakov, Aleksandr
Rylov, Arkadi
Safanova, Jelena
Sarjan, Martiros
Savin
Senkin, Sergei
Sestakov, N.
Sevtsenko, Aleksandr
Sinezubov, Nikolai
Smirnov, Ivan
Stenberg, V.
Stepanova, Varvara
Sterenberg, David
Subbotin-Permjak, Pjotr
Sudeikin, Sergei
Tatlin, Vladimir
Tsekrygin, Vasili
Tsernysev, Nikolai
Udaltsova, Nadezda
Vesnin, Aleksandr
Zegin, Lev
Zuperman, Abram